Eaton swimmers move on to district


By R-H Staff



WASHINGTON TOWNSHIP — The Eaton swim team competed in the OHSAA sectional tournament at the Washington Township Recreational Center on Saturday, Feb. 13. The boys took home a third place finish while the girls finished ninth.

The swimmers who advanced to districts were Lauren Ferguson, who finished sixth in the 100 breaststroke with a new high school record time of 1:13.94.

Mason McCargish was third in the 50 free (22.66) and third in the 100 free (50.50) while Trey Gregory ended up fifth in the 100 free (52.00) and second in the 100 butterfly (55.05). Conley Mitchell was fifth in the 500 free with a time of 5:48.97.

Josh Pool was fifth in the 100 butterfly (57.57), second in the 200 IM (2:06.86, third in the 200 freestyle (1:35.87).

The 200 medley relay team of McCargish, Gregory, Pool, and Aaron Scholl were fourth in the 200 medley with a time of 1:50.63.

“It was great to see so many kids do their best times at sectional and it was nice to have so many make the times to make it back to districts,” said head coach Dave Montgomery. “Next week is another do or die week and it is nice to get to swim at one of fastest pools in the state of Ohio at Miami University, so the kids can achieve their personal best at the pool. They have been taping and should be well rested to get their best times.”

Those who advanced will swim on Friday, Feb. 19 at Miami University. The boys swim at 10 a.m. while the girls begin at 5:45 p.m.

Other results are as follows:

50 freestyle – Lauren Ferguson (29.22), Madison Lakes (33.69), Destiny Brubaker (36.02), Aaron Scholl (26.29), John Christman (27.21).

200 IM – Michael Lipps (3:17.91), Matthew Wright (3:18.52), Adam Minton (3:52.41)

200 freestyle – Laura Clyburn (3:01.34), Brooke Sizemore (3:34.37), Conley Mitchell (2:07.78), Tanner Titkemeyer (2:26.04), Seth Gard (2:32.35), Andrew Brooks (2:43.46).

100 freestyle – Abby Liddy (1:08.00), Madison Lakes (1:15.12), Lydia Fadden (1:15.77), Destiny Brubaker (1:20.83), Wyatt Cox (58.00), Aaron Scholl (59.68).

100 butterfly – Sasha Taxter (1:10.97).

100 backstroke – Sasha Taxter (1:14.74), Lydia Fadden (1:19.28), Laura Clyburn (1:51.11), Theo Darr (1:23.73), Matthew Wright (1:31.42), Adam Minton (1:46.14).

100 breaststroke – Abby Liddy (1:25.68), Mackenzie Waxler (1:31.76), Brooke Sizemore (1:44.57), Theo Darr (1:30.94), Seth Gard (1:31.87), Michael Lipps (1:41.37).

200 medley relay girls – Lauren Ferguson, Sasha Taxter, Abby Liddy, Mackenzie Waxler (2:15.80).

200 freestyle relay girls – Lauren Ferguson, Sasha Taxter, Abby Liddy, Mackenzie Waxler (2:01.28).

400 freestyle relay girls – Lydia Fadden, Grace Reynold, Madison Lakes, Destiny Brubaker (5:15.61).

400 freestyle relay boys – Wyatt Cox, John Christman, Tanner Titkemeyer Seth Gard (4:14.05)

By R-H Staff

comments powered by Disqus