Last updated: July 01. 2014 6:37PM - 314 Views
By Sydney L. Murray smurray@civitasmedia.com



A Stingray swimmer competes in their invitational swim meet June 28 which also featured a fundrasier for Susan G. Komen for the Cure.
A Stingray swimmer competes in their invitational swim meet June 28 which also featured a fundrasier for Susan G. Komen for the Cure.
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

In the Preble County Stingrays’ meet against Miamisburg June 26, six swimmers won all three of their events, leading the Stingrays to a 294.5-176.5 win.


Ryan Bassler competed in the boys 13-14 age division, winning the 50-yard backstroke, 100-yard freestyle and 50-yard butterfly stroke with times of 31.89, 57.88 and 29.69, respectively.


Mitchell Brock, competing in the boys 11-12 division, placed first in the boys 100 individual medley, 25 backstroke and 25 butterfly with times of 1:23.72, 18.98 and 16.88.


Kelsey Gregory competed in the girls 15 and over division and won the 50 breaststroke, 100 freestyle and 50 butterfly with times of 36.94, 1:01.47 and 30.44.


Tyler Gregory competed in the boys 11-12 division and won the 25 freestyle, 25 breaststroke and 50 freestyle with times of 13.02, 15.91 and 27.29.


Clayton Kiracofe competed in the boys 9-10 division and won the 100 individual medley, 25 freestyle and 25 butterfly with times of 1:38.50, 16.48 and 18.59.


Mason McCargish competed in the boys 15 and over division and won the 100 individual medley, 100 freestyle and 50 butterfly with times of 59.97, 51.84 and 25.69.


Many other members of the team also placed.


Hayden Bratton, competing in the boys 9-10 division, placed first in the 25 breaststroke, second in the 50 freestyle and third in the 25 freestyle with times of 22.43, 39.25 and 18.31, respectively.


Jordan Brock, competing in the girls 9-10 division, placed second in the 25 backstroke with a time of 21.75.


Ben Brooks, competing in the boys 7-8 division, placed second in the 25 freestyle with a time of 22.31.


Trena Caldwell, competing in the girls 11-12 division, placed second in the 25 freestyle with a time of 15.87.


Blake Clabaugh, competing in the boys 15 and over division, placed second in the 50 breaststroke with a time of 35.03.


Braden Clabaugh, competing in the boys 13-14 division, placed third in the 50 backstroke with a time of 41.53.


Olivia Cochran, competing in the girls eight and under division, placed second in the 25 breaststroke with a time of 30.90.


Maddie Darr, competing in the girls 11-12 division, placed third in the 50 freestyle with a time of 36.34.


Cj Doty, competing in the boys 13-14 division, placed third in the 50 breaststroke with a time of 44.44.


Jacob Doty, competing in the boys 11-12 division, placed second in the 100 individual medley, 25 breaststroke and 50 freestyle with times of 1:31.12, 18.83 and 35.59.


Lauren Ferguson, competing in the girls 13-14 division, placed third in the 50 freestyle with a time of 32.38 and second in the 50 breaststroke and 50 backstroke with times of 37.59 and 39.08.


Ross Fogel, competing in the boys 11-12 division placed third in the 25 freestyle with a time of 18.18.


Ethan Gregory, competing in the boys six and under division, placed third in the 25 freestyle with a time of 43.94 and placed second in the 25 backstroke with a time of 56.05.


Peyton Harrison, competing in the girls 15 and over division, placed first in the 50 backstroke with a time of 33.59, second in the 100 freestyle with a time of 58.31 and third in the 50 butterfly with a time of 30.48.


Emily Haynes, competing in the girls 7-8 and eight and under divisions, placed third in the 25 freestyle and 25 breaststroke with times of 23.64 and 31.31.


Madelyn Haynes, competing in the girls 9-10 division, placed first in the 25 freestyle with a time of 15.59 and third in the 50 freestyle and 25 butterfly with times of 35.61 and 20.09.


Owen Hewitt, competing in the boys 11-12 division, placed second in the 25 backstroke with a time of 22.28.


Rachel Honaker, competing in the girls 7-8 and eight and under divisions, placed first in the 25 freestyle and 25 backstroke with times of 17.62 and 24.47 and placed second in the 25 butterfly with a time of 24.44.


Rebekah Honaker, competing in the girls 9-10 division, placed third in the 25 freestyle with a time of 17.02 and placed first in the 25 breaststroke with a time of 20.75.


Andrew Horton, competing in the boys 13-14 division, placed second in the 100 freestyle and 50 freestyle with times of 1:09.91 and 29.82 and placed first in the 50 breaststroke with a time of 37.11.


Kyra Houle, competing in the girls 15 and over division, placed first in the 50 backstroke with a time of 39.10.


Paige House, competing in the girls 7-8 division, placed third in the 25 backstroke with a time of 25.11.


Abby Liddy, competing in the girls 13-14 division, placed second in the 100 individual medley with a time of 1:26.25 and placed third in the 50 breaststroke and 100 freestyle with times of 41.19 and 1:11.73.


Justin Liddy, competing in the boys 9-10 division, placed third in the 25 backstroke with a time of 29.78.


Callie McCargish, competing in the girls 15 and over division, placed first in the 100 individual medley with a time of 1:17.28 and placed second in the 50 freestyle and 50 butterfly with times of 29.77 and 31.08.


Josey Meeks, competing in the girls 9-10 division, placed third in the 100 individual medley with a time of 1:44.35 and placed second in the 25 butterfly with a time of 19.81.


Jude Minton, competing in the boys 7-8 and eight and under categories placed third in the 25 backstroke with a time of 28.25 and placed second in the 25 butterfly with a time of 31.77.


Conley Mitchell, competing in the boys 13-14 division, placed third in the 100 individual medley with a time of 1:28.01.


Brooklyn Montgomery, competing in the girls 15 and over division, placed first in the 50 freestyle with a time of 29.28 and placed third in the 50 breaststroke with a time of 39.07.


Austin Peace, competing in the boys eight and under and 7-8 divisions, placed third in the 25 breaststroke with a time of 31.50 and first in the 25 backstroke with a time of 26.57.


Grace Reynolds, competing in the girls 15 and over division, placed second in the 100 individual medley and 100 freestyle with times of 1:22.38 and 1:08.34.


Aaron Scholl, competing in the boys 13-14 division, placed third in the 50 freestyle and 100 freestyle with times of 30.19 and 1:11.99.


Zoee Scroggins, competing in the girls 7-8 and eight and under divisions, placed second in the 25 freestyle and 25 backstroke with times of 18.47 and 25.00 and placed third in the 25 butterfly with a time of 25.07.


Bridget VanZant, competing in the girls 11-12 division, placed third in the 100 individual medley and 25 breaststroke with times of 1:36.03 and 21.14.


Elliot Voge, competing in the boys eight and under and 7-8 divisions, placed second in the 25 breaststroke and 25 backstroke with times of 28.82 and 27.53.


Lynnlee Voge, competing in the girls 9-10 division, placed second in the 100 individual medley with a time of 1:41.47 and placed third in the 25 breaststroke with a time of 22.38.


Jayson Wood, competing in the boys 15 and over division, placed first in the 50 freestyle with a time of 25.08.


Karly Arnold, competing in the girls six and under division, placed second in the 25 backstroke with a time of 38.26.


Madelynn Baker, competing in the girls 9-10 division, placed second in the 25 breaststroke with a time of 20.85 and placed first in the 50 freestyle and 25 butterfly with times of 32.77 and 17.29.


Madison Barnett, competing in the girls 9-10 division, placed third in the 25 backstroke with a time of 21.92.


Allison Bassler, competing in the girls 11-12 division, placed first in the 100 individual medley and 25 breaststroke with times of 1:32.46 and 19.94 and placed second in the 50 freestyle with a time of 35.75.


Noelle Bassler, competing in the girls six and under division, placed third in the 25 backstroke with a time of 41.22.


Landen Beachler, competing in the boys eight and under division, placed first in the 25 breaststroke with a time of 27.45 and placed third in the 25 butterfly with a time of 32.50.


The Preble County Stingrays Swim Team also organized an invitational swim meet June 28 that featured a fight against breast cancer.


Patricia Scholl said her daughter, Courtney, who used to swim with the Stingrays, was the one who originally began the fundraiser, which incorporates the slogan “one stoke closer to a cure.” Scholl currently has a 13-year-old son on the team.


The Breast Strokes for Breast Cancer Campaign has brought in more than $2,000 during the last two years to donate to Susan G. Komen for the Cure. Scholl said she thinks they will break $1,000 again this year.


To raise money, the group sells T-shirts and takes donations. Sponsors also sponsor each breaststroke heat. Eaton Floral donated carnations and each swimmer who won their heat would receive a flower.


The Stingrays also donated all the entry fees from the breaststroke events.


“This is a disease that affects all of us and that’s why it’s important everyone try to do their part,” Scholl said.


The Stingrays are also donating half of the money raised selling swim meet programs.


Scholl said 100 percent of the money they raise will go to Susan G. Komen and said most of it stays in the Greater Cincinnati Area, including Preble County.


 
 
 
Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute